Про життя в Колегіумі

Вступ

Метою спільного проживання в Колегіумі є не лише забезпечення студента житлом. Це передовсім нагода спільно проживати в колі друзів, викладачів, кураторів, сестер-монахинь, осіб з особливими потребами та гостьовими професорами з метою творити унікальну колегіальну культуру та спільноту, яка покликана до свідчення, спілкування та служіння в сучасному світі.

Спільне проживання в Колегіумі – це нагода долати стереотипи, зростати, спілкуватися, ставати цілісною і зрілою особистістю. Це місце, де кожна молода людина зможе бути сама собою; де, з одного боку, вона знає, що її приймають і шанують такою, якою вона є, а з іншого – їй допомагають зростати в любові та служінні Богові й людям. Для кожного мешканця Колегіум має стати великою веселою і творчою родиною, яка буде багата на нові, цікаві ідеї і водночас буде опорою для втілення найсміливіших та найцінніших із них.

Життя в Колегіумі – це чудова нагода проявити свою зрілість, особисту відповідальність, відкритість та повагу до інших співмешканців. Це місце зустрічі осіб та їхнього спільного життя з метою розвитку особистості кожного студента на засадах рівності та поваги один до одного. Проживання в Колегіумі передбачає можливість духовного зростання через особисту участь кожного співмешканця в літургійному та духовному житті спільноти.

У Колегіумі разом зі студентами проживають маґістр Колегіуму, куратори Колегіуму, сестри Редемптористки, друзі з особливими потребами та гості. Маґістра Колегіуму призначає ректор Університету. Кураторів Колегіуму, з числа працівників УКУ, призначає ректор Університету за поданням маґістра Колегіуму, мінімальним терміном на 2 роки.

 

Маґістр Колегіуму

Маґістр Колегіуму відіграє надзвичайно важливу роль у творенні спільноти Колегіуму. Його обов’язки такі:

  • Здійснювати загальне керівництво діяльністю Колегіуму, нести персональну відповідальність за організацію його роботи, виконання завдань, затверджених «Положенням про Колегіум». Організувати процес поселення студентів у Колегіум, який включає: розподіл кімнат; видання ключів від кімнат; ознайомлення студентів з «Правилами внутрішнього розпорядку в Колегіумі». Проводити індивідуальну співбесіду з кожним студентом, який проживає в Колегіумі, впродовж першого року його проживання;
  • Ініціювати та проводити щотижневі зустрічі з кураторами Колегіуму. Місце проведення: кураторська кімната (3 поверх Колегіуму);
  • Один раз на місяць проводити зустрічі зі старостами Колегіуму. Періодично брати участь у щотижневих зустрічах студентів з кураторами Колегіуму.

 

Заступники маґістра Колегіуму

Заступники маґістра Колегіуму є безпосередніми його помічниками в духовно-літургійній та виховній сферах життя спільноти.

Завданням заступників є допомогти студентам поглибити свій духовно-релігійний досвід. Вони є відповідальними за уклад літургійного життя спільноти. Є ініціаторами та організаторами: реколекцій, духовно-молитовних та пасторальних зустрічей.

У співпраці з маґістром, його заступниками, а також куратори, дбають про втілення в життя формаційної програми Колегіуму. Заступники беруть участь у зустрічах кураторів та старост. Вони є співорганізаторами загально колегіальних зустрічей, та є відкритими на особисті розмови зі студентами, при потребі можуть бути їх ініціаторами.

Вивчаючи думки та пропозиції студентів дбають за покращення організації навчально-виховного процесу, культури взаємовідносин та спілкування між студентами, покращення побуту та організації дозвілля мешканців Колегіуму.

 

Куратори Колегіуму

Куратори, які проживають у Колегіумі, покликані піднімати та підтримувати дух Колегіуму й творити нагоди для соціальних контактів, бути творцями дружніх стосунків, активно присутніми в житті спільноти Колегіуму.

Куратори мають бути активними й доступними, однак це не означає, що вони не повинні мати особистого приватного життя. Куратор не повинен відчувати себе зобов’язаним відкладати особисті плани чи справи, якщо питання, з яким звертається студент, не є терміновим чи невідкладним.

Куратори заохочуються до якнайчастішої спільної трапези зі студентами в їдальні. Це прекрасне місце для зустрічі зі студентами і нагода для кращого взаємного знайомства. Спільна трапеза зі студентами сприяє тому, щоб Колегіум міг стати частиною їхнього соціального життя, а не лише місцем проживання та відпочинку. Куратор, за бажанням, може мати приватний обід чи вечерю в колі своєї сім’ї або з іншими кураторами, друзями чи гостями, однак пріоритетом залишається споживання їжі спільно зі студентами. Куратор не може делегувати когось іншого замість себе для трапезування зі студентами. Проте, якщо він хоче запросити цікавого гостя на обід або вечерю, щоб поїсти спільно зі студентами, це радо вітатиметься.

Куратори повинні проводити періодичні зустрічі зі студентами, які проживають в одному крилі Колегіуму (мінімально – один раз на тиждень) і допомагати їм у вирішені проблемних питань. Пропонований день для зустрічі – понеділок, з 21:00 до 22:00 (тривалість та частота зустрічей з куратором можу змінюватися в залежності від потреб студентів та куратора). Щотижня куратори беруть участь у загальній зустрічі маґістра Колегіуму з кураторами. Місце проведення: кураторська кімната (3 поверх Колегіуму).

За винятком відпустки та вихідних днів (субота і неділя), від кураторів Колегіуму очікується присутності в Колегіумі під час навчального року, починаючи від 25 серпня і до завершення навчального року та випускних урочистостей у червні. Присутність кураторів особливо необхідна під час екзаменаційних сесій (зимової та літньої).

Куратори можуть бути відсутні в Колегіумі з певних особистих причин (сімейні обставини, поїздки, пов’язані з діяльністю Університету, тощо). У такому разі вони повинні знайти собі заміну (з числа інших кураторів Колегіуму) для виконання відповідних обов’язків на час своєї відсутності й повідомити про це маґістра Колегіуму.

Усі куратори є фахівцями в окремих ділянках академічної сфери, а також належать до певного відділу, кафедри, інституту чи професійної школи УКУ. Вони повинні знати керівників та викладачів на факультетах і навчальних програмах Університету, а також знати наукові нюанси роботи деканатів чи інститутів, щоб могти допомогти студентам при формуванні їхніх професійних планів, стажування чи подальшого навчання. Інколи студенти можуть просити куратора допомоги їм у навчанні чи дослідженні. Також куратори повинні писати рекомендаційні листи для студентів з метою отримати стипендію чи працю по робочій стипендії.

Усі куратори повинні якнайшвидше налагодити тісні стосунки з усіма студентами, зокрема з тими, з якими проживають на їхньому крилі. До них студенти можуть звернутися за порадою або просити про допомогу у вирішенні проблем, які можуть з’являтися.

Якщо деякі потреби студента виходять поза можливості та вміння куратора, то Університет забезпечує іншу особу для належного академічного й особистого консультування (наприклад: куратор академічної групи гуманітарного чи філософсько-богословського факультетів УКУ, духівник, психолог та ін.).

Якщо в студента виникають труднощі побутового характеру (наприклад: шум, безлад, паління, сексуальна нескромність, невдоволення та нарікання з боку інших мешканців), то куратори повинні заохочувати, щоб студент обговорив цю справу з іншим студентом або студентами, які є до цього причетними. Мовчання з приводу непорозуміння, обурення та несвоєчасне вирішення проблем може бути причиною зростання зайвої напруги. У разі складної ситуації, яка, на розсуд куратора, зайшла в глухий кут, студент або студенти можуть бути скеровані для вирішення конфлікту безпосередньо до маґістра Колегіуму.

Якщо студент запевняє, що має серйозніші, особисті проблеми, то куратор може запропонувати студентові зустрітися і поговорити про це з маґістром Колегіуму або його заступниками. Спілкування між куратором і маґістром Колегіуму щодо особистого життя та проблем студентів є конфіденційним. Виняток може становити загрозлива ситуація (наприклад, серйозна загроза суїцидальної поведінки), коли, з міркувань безпеки, інформація не може залишатися конфіденційною.

Куратор зобов’язаний подати доповідну записку магістрові Колегіуму у випадку куріння студентом в приміщенні Колегіуму або перебування студента на території Колегіуму у стані алкогольного сп’яніння і оголосити про це студентові.

У разі виникнення ознак небезпеки для здоров’я чи життя співмешканців, завдання матеріальних збитків (дим, вогонь, затоплення тощо), а також у разі порушення «Правил внутрішнього розпорядку в Колегіумі» (куріння, вживання алкоголю, порушення тиші і т.п.) куратор та маґістр Колегіуму можуть увійти в кімнату студента без його попередньої згоди, а також за відсутності студента.

 

Старости Колегіуму

Староста призначається з числа студентів, які проживають в одному крилі Колегіуму, терміном на 1 навчальний рік. Призначення старости Колегіуму відбувається після співбесіди кураторів Колегіуму та маґістра Колегіуму з кандидатами.

До обов’язків старости студентів Колегіуму входить:

  • Допомагати в організаційних питаннях куратору Колегіуму та вчасно доводити до відома студентів необхідну інформацію;
  • Озвучувати питання студентів на зустрічі з куратором Колегіуму чи маґістром;
  • Підготувати графік прибирання у світлицях та слідкувати за його дотриманням;
  • Систематично доповідати про стан справ студентського життя кураторові Колегіуму.

 

Духовне життя в Колегіумі

Надзвичайно важливу роль у формуванні людської особистості відіграє духовне життя. Усі мешканці Колегіуму є запрошеними до участі в богослужіннях та духовно-молитовних заходах, які відбуваються як у каплиці блаженного священномученика Миколи Кондрата в Колегіумі, так і в храмі св. Софії - Премудрості божої поруч із Колегіумом та університетських каплицях у навчальних корпусах Університету.

Спільна молитва в Колегіумі проводитися кожного вечора з 20:30 до 21:00. Усі мешканці Колегіуму запрошуються до участі в молитві безпосередньо в каплиці або у своїй кімнаті.

Каплиця блаженного священномученика Миколи Кондрата в Колегіумі (на другому поверсі) – місце участі в духовно-молитовному та літургійному житті як індивідуального, так і спільнотного характеру. Студенти запрошені не лише брати якнайактивнішу участь в усталеному ритмі духовно-молитовного життя, але також бути ініціаторами та організаторами різних молитовних вечорів, духовних бесід, створення студентських братств та християнських рухів.

Відповідальні особи за духовне життя в Колегіумі та каплицю є священики, що мешкають в Колегіумі та сестри Редемптористки. Будь-які заходи духовно-молитовного характеру погоджуються з заступником керівника з питань формаційної програми, яка забезпечую їх координацію та підтримку.

Для духовного супроводу, уділення святих таїнств та участі в богослужіння, Колегіум щотижня відвідують священики з духовно-пасторального відділу Університету.

 

Дім «Емаус»

У домі «Емаус» (на першому поверсі Колегіуму) проживають люди з особливими потребами та їх асистенти. Присутність серед нас людей з розумовою чи фізичною неповносправністю є дуже важливою. Вони є свідченням того, що кожна людина має свій Богом даний потенціал, який не залежить від її можливостей, але яким вона може поділитися з тими, хто захоче з нього почерпнути. Кожен студент є запрошений відвідувати наших друзів з особливими потребами проводячи спільно час у спілкуванні чи запропонувавши свою допомогу.